NurPlast
03.10.2013 | A+ | A-

Paranızı işe yatırın

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Bartınlı, işadamlarıyla yarım asırlık iş deneyimlerini paylaştı.
Paranızı işe yatırın

 Hasan Önder'in haberi:

Bartın Aktif İşadamları Derneği'nin (BAKİAD) davetlisi olarak kente gelen SANKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve beraberindeki Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, SANKO Başkan Vekili Zeki Konukoğlu, SANKO Yönetim Kurulu Üyeleri Fikri Hamut, ÇİMKO Başkanı Tansu Tuğlu, Mehmet Aydın, Turgut Konukoğlu’ndan oluşan SANKO heyeti Bartın’a çıkarma yaptı.

BAKİAD tarafından organize edilen 'Hayat Tecrübeleri ve İşadamlarına Altın Tavsiyeler' konulu konferansta konuşan SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantepli işadamlarının ve Gaziantep’in gelişmesindeki başarının sırrında mevduat ve faizde paraların tutulmayıp işe yatırılmaktan geçtiğini söyledi.

"GAZİANTEPLİ PARASINI İŞE YATIRIR"

Sanayileşme, aile şirketleri, şirketleşme gibi konular üzerinde duran SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, konferansının başında ve sonunda Vali Ali Çınar ile birlikte katılımcılara “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Bartın” sloganını yüksek sesle söyletti.

Holdinglerinin temelinin 1904 yılında atıldığını ve 14 sektörde, yaklaşık 14 bin çalışanı ile Türkiye'nin önemli bir sanayi kuruluşu haline geldiğini ifade eden SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Gaziantep’te şu anda 5. OSB’yi kurduk, yetmedi 10 milyon metrekarelik 6. OSB’yi Kilis’le birlikte kuruyoruz. Bunun nedeni; dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep. Herkes ilk yatırımını Gaziantep’e yapıyor. Parayı kazanıp burada harcıyor. İkincisi Gaziantepli, parasını mevduatta ve faizde tutmaz. Cebinde para bulamazsın, işe yatırır. Gaziantep, şu anda dünyanın bir numaralı halı şehridir. Bir konu olduğu zaman sivil toplum örgütleriyle sanayi odasında toplanır, tek yumruk halinde hep beraber hareket ederiz.” diye konuştu.

"BANKADA PARA TUTMAKLA BİR ŞEHİR GELİŞMEZ"

Ortak akılla yürütülen bütün şehirlerde ilerleme yaşandığını Gaziantep’in ihracatının 6 milyar dolar olduğunu anlatan Konukoğlu, “Bu sadece sanayi ihracatı. Hedefimiz, daha yüksekler. Şu anda Ankara ve Gaziantep ihracatta yarışıyoruz. Bir Ankara bizi, bir biz Ankara’yı geçiyoruz. Hedefimiz Ankara’yı geçmek. Bu hedefleri koymanız lazım. Bankada para tutmakla bir şehir gelişmez. Şu anda 177 ülkeye ihracat yapıyoruz.” dedi.

Babaların, çocuklarını belirli bir zaman sonra işin içine sokmadıkları takdirde o şirketlerin büyümeyip battığına dikkat çeken Konukoğlu, “Bir de oğlu babasından para istediği zaman 'Oğlum senden bir şey mi sakınıyorum, kasadan al.' Böyle bir şey yok. Çocuğunuzu küçüklükten haftalığa, aylığa bağlayacaksınız. Hanımların da aldığı para belli olacak. İster arttırsın, ister yesin.” şeklinde konuştu.

Doğal güzellikleriyle Bartın’ın cennet gibi bir il olduğunu belirten Konukoğlu şunları söyledi: “Cennet gibi şehriniz var. İsviçre gibi bir yer. Burası neden daha fazla kalkınmasın. Burada 500 milyon dolar mevduat var. Yahu bunun zekatını verseniz yeter. Bu 500 milyon doların birazını sanayiye kaydırsanız harika olur. Bu arada malınızın zekatını vermeniz bir yerde sigortadır. Oradaki insanları rahatlatıyorsunuz, zevk alıyorsunuz. Hem de görevinizi yapıyorsunuz ve borcunuzu ödüyorsunuz. Bu ne demek, zekat sizin borcunuz. Bu borçla öbür tarafa gidersiniz, dayakları yersiniz.”

Daha sonra Bartın Valisi Ali Çınar ve BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve heyetine Bartın’a özgü tel sarma işlemeli üzerinde babaları Sani Konukoğlu’nun resminin bulunduğu Osmanlı Tuğrası tablo hediye etti. Programdan sonra BAKİAD tarafından SANKO onuruna Amasra Canlı Balık Restoran'da yemek verildi.

Risale Haber

CihanBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP