NurPlast
08.10.2013 | A+ | A-

Nur Yolu Turizmi başlıyor

Nur Yolu Turizmi başlıyor
Nur Yolu Turizmi başlıyor

 Risale Haber-Haber Merkezi

Harun Örnek’in haberi:

Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Bölge'nin tarihsel geçmişindeki önemli birikimleri harekete geçirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

DAKA, inanç turizminin önemli bir aktörü olan Bediüzzaman Said Nursî’nin Bitlis ve Van illerinde yaşadığı mekânların inanç turizmine kazandırılması kapsamında inanç turizmi rotası oluşturuyor. Rota belirlemeye yönelik 01-04 Ekim 2013 tarihleri arasında “İnanç Turizmine Yönelik Tanıtım Etkinliği” gerçekleştirildi.

"BEDİÜZZAMAN'IN NUR YOLU"

Gazeteci, yazar, kanaat önderleri ve tur operatörlerinden oluşan grup, Bediüzzaman'ın doğduğu ve yaşadığı yerleri keşfe çıktı. 'İnanç turizmi' çerçevesinde bölgenin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak olan bu yeni 'Turizm Rotası' üç gün boyunca gezildi.

Bediüzzaman'ın doğup büyüdüğü toprakların keşfi, ziyaret edilmesi ve başta Türkiye olmak üzere dünyaya tanıtılması; Bölge'nin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmasına önemli katkılar sunacak. Eserleri 50'ye yakın dünya diline çevrilen ve her geçen gün daha fazla tanınan büyük İslam alimi Bediüzzaman Said Nursî, Bitlis'in Hizan ilçesi, Nurs Köyünde doğdu. Bölgedeki 'medrese'lerde ilk eğitimini alan Said Nursî, daha sonraki yıllarda "Risale-i Nur Külliyatı" olarak bilinen Kur'ân tefsirini telif etti.

DAKA'NIN "NURS KÖYÜ" PROJESİ

Doğu Anadolu Kalkında Ajansı'nın Yatırım ve Turizm altyapısının güçlendirilmesine yönelik küçük ölçekli altyapı projeleri kapsamında "Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin Evinin Restorasyonu ve Çevre düzenlenmesinin Yapılarak İnanç Turizmine Kazandırılması" projesinin çalışmaları da halen devam ediyor. Oluşturulması planlanan "Bediüzzaman'ın Nur Yolu" rotasının tanıtımı esnasında, gezi heyeti bu çalışmaları da yerinde görme imkânı buldu.

PLANLANAN GÜZERGÂH

Bilgilendirme gezisine davet edilen grup, 1 Ekim 2013 günü akşamı Van'a transfer edildi. 2 Ekim 2013 Salı sabahı kahvaltıdan sonra ilk olarak Van merkezindeki Norşin Camii ziyaret edildi. Burada, Bediüzzaman'ın talebelerinden Molla Hamit Ekinci'nin oğlu Hasan Ekinci ile sohbet edildi ve anlattığı hatıralar dinlendi. Akabinde, Bediüzzaman'ın hayatında önemli bir yeri olan "Vali Tahir Paşa Konağı" ziyaret edildi. "Vali Tahir Paşa Konağı"nın harabe halinde olduğu ve yakın bir zamanda aslına uygun olarak tamir edileceği bilgisi de geziye katılanlarla paylaşıldı.

Heyet, daha sonra Van Kalesi, Horhor Camii ve Horhor Medresesi'nin bulunduğu yerleri ziyaret etti. Bediüzzaman'ın Van'da yaklaşık 22 yıl kaldığı düşünülürse, bu mekânların onun hayatında ne kadar önemli bir yeri olduğu da anlaşılır. Daha sonra Erek Dağı'na çıkıldı ve buradaki 'çilehane' ziyaret edildi. Bediüzzaman, eski bir kilise olan mekânda 2 yıl inziva hayatı yaşamış ve 1926 yılında Burdur'a sürgüne gönderilmişti.

Van'daki ziyaretler sonrasında heyet, bölgedeki tarihi yerleri de ziyaret ettikten sonra Tatvan'da konakladı. Ziyaretin ikinci gününde Bitlis'teki mekanlar gezildi. Daha sonra da Güroymak'ta (Norşin) Bediüzzaman'ın çocuk yaştayken ders aldığı medrese olan "Abdurrahman Tağı Medresesi ve mezarı" ziyaret edildi.

Ahlat'daki "Harabe Şehir" de ziyaret edildikten sonra Bitlis'te, Bitlis Valisi Veysel Yurdakul'un verdiği yemekte bir araya gelindi. Vali Yurdakul, Bediüzzaman'ın bölgede çok saygın bir yeri olduğunu ve 'ortak değer' olarak görüldüğünü ifade etti.

HİZAN, NURS, BAHÇESARAY

Yeni oluşturulan "inanç turizmi rotası"nın görülmesi programı çerçevesinde son gün, Hizan yoluyla Bediüzzaman'ın doğduğu köy olan Nurs'a gidildi. Yol üstündeki "Tağ Medresesi" de ziyaret edildi ve hatıralar dinlendi. Nurs Köyüne ulaşan ekip, ilk olarak köy halkıyla birlikte Cuma namazını kıldı. Daha sonra Bediüzzaman'ın babası, annesi ve kardeşinin mezarlarının da bulunduğu "Nurs Köyü Kabristanı" ziyaret edildi. Nurs köyü sakinleri, misafirlerini evlerinde ağırlayarak öğle yemeği ikram etti. Köylülerle sohbet ve tanışma imkanı da bulan heyet üyeleri, Bahçesaray yolu ile Van Ferit Melen Havaalanı'na transfer edildi ve önemli bir gezi rotasının tanıtılma programı da böylece sona ermiş oldu.

NUR YOLU: BEDİÜZZAMAN’IN VAN VE BİTLİS HAYATI

Programa katılan profesyonel seyahat acenteleri “Nur Yolu: Bediüzzaman Said Nursi’nin İlk Hayatı” olarak adlandırılan Bediüzzaman Said Nursi’nin doğduğu ve hayatının önemli bir kısmını geçirdiği Bitlis ve Van illerini hemen gezi programlarına katacaklarını ve programın yoğun bir ilgi ile karşılanacağından emin olduklarını söylediler.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP