NurPlast
28.06.2013 | A+ | A-

Dünyada bir eşi yok

Dünyada bir eşi yok

 İzmir Alaçatı'da Pazaryeri Camii'ne giden insanlar gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar...

İZMİR'DEKİ YAPIT HEM CAMİ HEMDE KİLİSE 

1874 yılında restore edilen cami, yapılan çalışmalar sırasında caminin duvarlarında ikonalar bulundu. İkonalar bulunması üzerine belediye caminin yarısını kilise yarısını cami yapma kararı aldı.

Caminin içine kurulan otomatik perde sistemi ile cami ikiye bölündü. Cami şimdi Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından ortak kullanıyor.

MÜSLÜMANLAR VE HIRİSTİYANLAR İBADET EDİYORLAR

Alaçatı'da, 1874'te kilise Cumhuriyet dönemiyle birlikte cami olan ibadethane, Alaçatı Belediyesi tarafından restore edildi. Kilise dönemine ait resim ve ikonalar özel bakıma alındı. Camiyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlere açık olan bölüm, namaz vakitleri otomatik perdeyle kapatılıyor. Cami içerisinde bulunan otomatik perde sayesinde hem Müslüman hem de Hıristiyanlar ibadet edebiliyor.

KİLİSE OLARAK AÇILDI CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Restorasyon çalışmaları için yoğun bir çaba ve emek harcayan Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yapımına 1830’lu yıllarda başlanan ve 1874’te kilise olarak açılan ibadethanenin, cumhuriyetin ilanının ardından camiye dönüştürüldüğünü belirtti.

ÇEŞİTLİ YAZILAR FİGÜRLER BULDUK

Dalgıç, camide restorasyon çalışmaları esnasında ilginç bulgulara rastladıklarını belirterek "Çeşitli resimler, insan figürleri ve yazı bulduk. Hepsini ortaya çıkarmaya çalıştık. Tabi vatandaşlarımız destek verdi. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisi oldu. Kültürel olarak önemli bir zenginlik var ortada. Namaz vakitlerinde otomatik olarak kapanan bir perde yaptırdık. Biz dahil olmadan önce halkımız araya bir perde çekerek ibadetlerine devam etmiş. Şimdi de hem yerli hem yabancı turistler gelerek ibadet ediyor" dedi.
 
Alaçatı'da ikamet eden vatandaşlardan destek gördüklerini belirten Dalgıç, "bunun bir hoşgörü kültürü" olduğunu söyledi.

- See more at: http://www.risaleajans.com/gundem/dunyada-esi-yok-hem-cami-hem-kilise#sthash.aqKOAg00.dpufBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP