NurPlast

Bütün uyarılara rağmen Risale-i Nur'u sadeleştiriyorlar

Bütün uyarılara rağmen Risale-i Nur'u sadeleştiriyorlar
Bütün uyarılara rağmen Risale-i Nur'u sadeleştiriyorlar

 Risale Haber-Haber Merkezi

Risale-i Nur'un sadeleştirilmesine yönelik başta Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hayattayken yaptığı uyarıları ve Nur talebelerinin itirazlarını dikkate almayan Ufuk yayınları sadeleştirilmiş yeni kitapları piyasaya sürüyor.

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre Lemalar ve Sözler’den sonra Mektubat da sadeleştirilerek yayınlandı. Gazete haberine göre sırada Asa-yı Musa var.

Haberde, "Risale-i Nur Külliyatı’nı, bu eserleri aslından okumakta zorlanan kesimlerle de buluşturmak amacıyla Ufuk Yayınları’nın başlattığı sadeleştirme çalışmalarında yeni bir dönemeç daha dönüldü.Yayınevinin, Lemalar ve Sözler’den sonra yayına hazırladığı Mektubat ile birlikte artık külliyatın dört temel kitabından üçü, geniş kitlelerin istifadesine sunulmuş oldu. Yayınevi yetkilileri, Şualar’ın da yayınlanmasının ardından, iman hakikatlerini farklı kesimlere de ulaştırma misyonlarının büyük ölçüde hayata geçmiş olacağını söyledi" ifadeleri yer aldı.

Konu ile ilgili gerek Risale-i Nur'dan gerekse ilmi anlamda her türlü itirazı yapan Nur talebelerini dikkate almayan Ufuk Yayınları yetkililerinin açıklamaları da tepkiyle karşılanıyor.

Özellikle "Sadeleştirerek iman hizmetini geniş kesimlere ulaştırıyoruz" benzeri açıklamalara karşı "Bununla, sadeleştirmeye itiraz eden Bediüzzaman Hazretleri ve Nur talebelerinin sanki iman hizmetinin genişlemesini istemiyor gibi bir anlam çıkıyor. Bediüzzaman HazretleriRisale-i Nur'la ilgili her türlü şerh, izah, açıklama ve yorumun yapılabileceğini, iman hizmetini geniş kesimlere bu şekilde de ulaştırılabileceğini söylemesine rağmen sadeleştirme ısrarı farklı sonuçlara yol açıyor" değerlendirmesinde bulunuluyor.

Haberde yayınevi editörüne “Hiç mi olumsuz tepki almadınız?” sorusu yöneltiliyor. Editör ise bu kadar büyük itirazları sanki yokmuş gibi değerlendiriyor.

Risale-i Nur'un sadeleştirilmesi ile ilgili tüm ayrıntılar, tartışmalar için TIKLAYINIZ

 BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR
a.derviş mandıracı05.01.2015 00:37:31

Bu sadeleştirme işi tabu haline getirildi.Sadeleştirilen metinleri okuyup ta İmansız olan mı var?Kur''anımız yüzden fazla,risaleler 50 civarında lisana çevrildiğinde ses yok, sadeleştirme de kıyamet kopuyor.Bir eserin orjinali mevcut olduğu sürece korkulacak bir şey yoktur.Niyet iyi / kötü ise Ahiret nasılsa var.Eser sahibi ile yapanlar orada hesaplaşır.Müslümanların malını çarçur edene,şatafata harcayana,yüzbinlerce mülteci müslüman kadının pazarlanmasına,Yüzbinlercesinin de işkence,şehit edilmesine ses yok.Her Allahın cc günü sadeleştirme.Allah bu zulümler yanıbaşınızda iken ne yaptınız diye sorar mı sormaz mı?Ahirette Öncelikle bu sorulmayacaktır.Emin olunuz.Ama sırf siyaset ve menfaat uğruna bile bile şerden taraf olanlar veya bu konu üzerinden açıkca kin ve nefret kusanlar Allahın huzurunda ne cevap verecekler bakalım.Hiç Kur''an okunmuyor mu?Allah için Kur''an okuyun.İKRA BİSMİRABBİKELLEZİ HALAK.HALEKAL İNSANE MİN ALAK.İKRA VE RABBÜKEL EKRAM..

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP