NurPlast

Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarılacak

Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarılacak
Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarılacak

 Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin talebelerinden Abdülkadir Badıllı, Risale-i Nur ile ilgili bandrol tartışmaları için, "Kültür Bakanlığının bu uygulaması bana göre Nurların neşrini engellemek değil, rastgele tasarruflardan kurtarmak fiilidir" dedi.

 
Son günlerde Risale-i Nur’la ilgili bir bandrol meselesi var. Kültür Bakanlığı tarafından sürdürüldüğü söylenen bu projenin, sizin bildiğiniz kadarıyla mahiyeti nedir? Ne yapılmak isteniyor?
 
Malum cemaatin Nurları sadeleştirme adı altında yaptıkları büyük tahrifat ve yozlaştırmayı Kültür Bakanlığına şikâyet eden çok yazılar gitmiş, Bakanlık da Risale-i Nurların yeni baskılarını bandrol vermemek ile durdurmuştur. Tâ ki Nurların neşir hakkı kimindir ispat edilinceye kadar.
 
Yayınevleri şu an itibariyle bandrol alamadıkları için okuyucularına Risale-i Nur ulaştıramıyor. Bu Risale-i Nur’a fiili bir engel değil mi?
 
Şimdilik öyle ama bir neticeye bağlanacak. Kültür Bakanlığının bu uygulaması bana göre Nurların neşrini engellemek değil, rastgele tasarruflardan kurtarmak fiilidir.
 
Bu konuda sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yayınevleri ve Risale-i Nur okuyucuları nasıl hareket etmeli?
 
Tavsiyem biraz sabretmektir, kıyamete kadar bu uygulama sürmeyecek. Nurlardan istifade ortadan kalkmamıştır. Basılı hazır nüshalar her yerde vardır.
 
FIRINCI: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE... 
 
Mehmet Fırıncı: “Risale-i Nur’un neşir hakkıyla ilgili hukukî süreç tamamlanmadan ve herhangi bir mahkeme kararı olmadan, Kültür Bakanllığının ‘bandrol vermeme’ uygulaması doğru değil. Mesele önümüzdeki günlerde nereye varır, o konuda bir tahmin yapamıyorum.”
 
GÜLTEKİN SARIGÜL: ORTAK HAREKET EDİLMELİ
 
Avukat Gültekin Sarıgül: “Bandrol vermeme uygulaması yanlış. Risale-i Nur millete mal olmuş bir değerdir, Üstadın ifadesiyle umumun malıdır, inhisar kabul etmez. Veraset için bir tüzel kişilik oluşturulmalı. Risale basan yayınevlerinin bir araya gelerek ortak hareket etmeleri uygun olur.”
 
Yeni AsyaBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP