NurPlast

MEB Kürtçe Dersi İçin Bir İlki Gerçekleştirecek

MEB Kürtçe Dersi İçin Bir İlki Gerçekleştirecek
MEB Kürtçe Dersi İçin Bir İlki Gerçekleştirecek

 Kürtçeyi okullarda seçmeli dersler arasında koyan MEB, bu yıl ilk kez bu ders için kadrolu öğretmen ataması yapacak.

 
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTEN SONRA ATAMA
 
Hükümetin çözüm sürecine katkı sağlaması için Kürtçe ve Lazca gibi Yaşayan Dil ve Lehçeleri okullarda seçmeli ders haline getirmesinin ardından bu yönde yeni bir adım daha geldi. Daha önce Kürtçe ve Lazca gibi derslerin okullarda okutulabilmesi için ücretli öğretmenlik formülünü devreye sokan Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk defa bu seçmeli dersler için kadrolu öğretmen ataması yapacak.
 
Daha önce okullar açılmadan bu seçmeli dersleri kaç öğrencinin seçtiğini belirleyemeyen Bakanlık, bu nedenle illerdeki ihtiyaçları da tespit edemiyor ve bu dersler için kadrolu öğretmen ataması yapılamıyordu. 
 
NABİ AVCI: BU SENE ATAMA YAPACAĞIZ
 
Bu derse giren kişilerin kadrolu öğretmen olması için çalışma başlatan Bakanlık, aradığı formülü buldu. Buna göre Bakanlık, Kürtçe ve Lazca gibi alanlarda yüksek lisans veya lisans eğitimi alan kişileri diğer öğretmen adaylarından farklı olarak okullar yerine il milli eğitim müdürlüklerine atayacak.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, konu ile ilgili 3 gün önce karar alındığını belirterek,“Kırmançi ve Zazaca lehçelerinde norm kadro oluşturmak için çalışmalarımız tamamlandı. Bu yıl tezsiz yüksek lisans veya lisans eğitimi almış öğretmen adaylarından atama yapacağız” diye konuştu.
 
ATAMA BEKLEYENLERE UMUT
 
 4+4+4 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemiyle birlikte Kürtçenin seçmeli ders olmasının ardından bazı üniversiteler Kürtçe öğretmen ihtiyacının giderilebilmesi için bölümler açmıştı. Bu üniversitelerin ilgili bölümlerinin tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları atama beklemeye başlamıştı.
 
Fakat MEB, bu dersler için atama yapamıyordu. Yeni formülle birlikte atama bekleyen birçok öğretmen adayına da atanma umudu doğmuş oldu.
 
 
 
Tarih : 01.09.2014 Kaynak : haber 3BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP