NurPlast
16.12.2014 | A+ | A-

Suriye'de Ateşkes umudu

 


Yaklaşık iki yıldır muhaliflerle Esad rejiminin şiddetli çatışmalarına sahne olan Halep'te ateşkes için somut adımlar atılıyor. BM Temsilcisi Mistura ve ekibi, taraflar arasında mekik dokuyor


Suriye'deki iç savaşın başlangıcından bu yana, Beşar Esad rejimiyle muhalifler arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep'te ateşkese dair umutlar güçleniyor. Lahdar İbrahimi'nin istifasından sonra Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi olarak göreve başlayan Staffan de Mistura'nın geçtiğimiz hafta Gaziantep'te muhalif gruplarla ateşkes için yaptığı görüşmelerin ardından, de Mistura'nın yardımcısı Remzi İzzeddin Remzi, Şam'a giderek Suriyeli yetkililerle bir dizi temas gerçekleştirdi. Staffan de Mistura ve Remzi İzzeddin Remzi'nin ortak basın sözcüsü Juliette Touma, Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Remzi'nin görüşmelerinde Halep'teki ateşkesin şartlarına ve detaylarına dair birçok önemli konunun ele alındığını belirtti. Sözcü Toruma, de Mistura'nın Gaziantep'teki temaslarının da oldukça başarılı geçtiğini hatırlatarak, rejim ile muhalifler arasındaki dolaylı mekik diplomasisinin sürdürüleceğini vurguladı. 
 
'DONDURMA' FORMÜLÜ 
 
BM Temsilcisi Staffan de Mistura, geçtiğimiz ekim ayı sonunda, Beşar Esad yönetiminin Halep'teki çatışmaları "dondurma" planını prensipte gözden geçirmeyi kabul ettiğini duyurmuştu. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, Halep'teki muhalifleri silahlarını bırakmaya çağırmış, buna karşılık kente uygulanan kuşatmanın kaldırılabileceğinin sinyallerini vermişti. Öte yandan, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun eski Başkanı Muaz el Hatib de, halkın yaşadığı acıların sona erdirilmesi için rejimle müzakerelerin başlayabileceğini kaydetmişti. 
 
SICAK SAVAŞA BRANDA PERDE
 
Savaştan önce Suriye'nin en büyük ikinci kenti olan Halep'te şimdi 1.5 milyon dolayında insan yaşıyor. Bir milyon insanın göç ettiği kentin mahalleleri, rejimle muhalifler arasında paylaşılmış durumda. Birçok semtte, tarafların arasını brandalar ve perdeler ayırıyor.
 
SabahBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP