NurPlast

Suriye'li Muhalifler Rusya'da Bir Araya Geldi

 


Suriye krizine çözüm bulabilmek için Rusya'nın başkenti Moskova'da başlayan istişare görüşmeleri devam ediyor.
 
 
Moskova'da, Suriyeli bazı muhalif liderlerin ve grup temsilcilerinin katıldığı istişare niteliğindeki görüşmeler, ikinci gününde RusyaDışişleri Bakanlığı'na ait Kongre Merkezi'nde başladı.
 
Oturumlarda, Esed tarafı ile yapılacak görüşmeler öncesi muhaliflerin kendi aralarında anlaştıkları uzlaşı belgesi için görüş alışverişi yapıldığı ifade edildi.
 
Uzlaşı belgesinin, 24 Ocak'ta düzenlenen Kahire Toplantısı'nın ardından yayımlanan Kahire Bildirisi'nden bazı maddeleri de içermesi beklendiği dile getirildi.
 
BAZI İSİMLERİN BELGEYE KARŞI ÇIKTIKLARI GÖRÜLÜYOR
 
Ancak Moskova'daki toplantıya katılan bazı isimler, söz konusu belgeye karşı oldukları söylendi.
 
Suriye içinden yaşayanlardan toplantıya katılan, Mecdi Niyazi, Nevvaf Milhim, Fatih Camus gibi isimlerin Esed yönetimine yakınlıklarıyla tanınmaları da oturumlarda tartışma konusu oluyor.
 
Moskova'daki Suriye'de bulunan muhaliflerin ve sivil toplum örgütlerinin biraraya geldiği toplantılar başlamıştı.
 
Bugün düzenlenecek toplantılarda, Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi başkanlığındaki rejimi temsil eden heyetin ile muhaliflerin biraraya gelmesi planlanıyor.
 
Suriye rejimi daha önce Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim veya yardımcısı Faysal el-Mikdad başkanlığında katılacağını açıkladığı Moskova Toplantısı'nda, katılım düzeyini düşürerek, Suriye'nin BM Temsilcisi Caferi başkanlığında yer alacak. 
 
Düzenlenen toplantılara Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca ve SMDK üyeleri ve Rusya tarafından davet edilen Muaz el-Hatip, Hadi el-Bahra, Abdulbasit Seyda, Bedir Camus gibi birçok isim katılmazken, toplantıda, Suriyeli muhalif sanatçı Cemal Süleyman, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, muhalif Halk İradesi Partisi Genel Başkanı Kadri Cemil, Yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta'nın da aralarında bulunduğu 34 isim iştirak ediyor.
 
Kaynak: AABU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP