NurPlast
10.06.2015 | A+ | A-

Nubihar'ın siyası duruşu

Nubihar'ın siyası duruşu
Nubihar'ın siyası duruşu

 Nûbihar, ahlaki ve ilkesel referanslarını İslam’a dayandırarak 23 yıldır Kürt düşünce, tarih ve kültür geleneğine büyük katkılar sunmuştur. Siyasal süreçlerin inşasının sadece partilerin ve siyasi aktörlerin elinde olmadığı fikrinden hareketle oluşturduğu politik bilinç, partilerden çok ürettikleri politikaların hukuki yönleriyle ilgilidir. Bu bilincin temel unsurları hukuk eşitliği ve politik özgürlüktür.

Bu anlayışla hareket eden Nûbihar, doğru ve yanlışı, tarafgirlikten uzak bir adalet bilinci ile dillendirir. Sosyal ve siyasal değerlendirmelerini özneden çok, politika ve uygulamaların niteliğine göre yapar. Üstad Bediüzzaman’nın yüzyıl önceki tespitlerinde dile getirilen Kürtlerin ittifakı meselesini önemser ve destekler. Kurumumuz seçim süreçlerinde gönüldaşlarının siyasal tercihlerine saygı duyar. Bu tutum nedeni ile herhangi bir partiyi desteklemek amacıyla kurumsal kararlar almaz.

Kamuoyunda yapılan spekülasyonlarla bir ilgisi olmayan Nûbihar, yeni siyasal süreçte, toplumsal uzlaşmaya dayalı eşitlikçi, adil ve özgürlükçü bir anayasa hazırlanmasından ve Kürt sorununun şiddetten tamamen arındırılıp siyasete derin bir gerçeklik kazandırılmasından yanadır.

 Nûbihar DerneğiBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP