NurPlast
19.10.2015 | A+ | A-

Bilge Kral'ı rahmetle anıyoruz

Editör

Yazar : Editör

 Bugün, Bosna Hersek'e bağımsızlık yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi nedeniyle "Bilge Kral" olarak anılan Büyük İslam Kahramanı Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 12. yıl dönümü...

Bugün, Bosna Hersek'e bağımsızlık yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi nedeniyle "Bilge Kral" olarak anılan İzzetbegoviç'in vefatının 12. yıl dönümü.

Aliya İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats şehrinde 8 ağustos 1925'te dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı boyunca faşist ve çetnik ideolojiye, daha sonra ise komünist ideoloji ve uygulamalarına karşı çıkarak Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan, Bosnalı Müslümanları İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan soykırımdan kurtarma amacını taşıyan teşkilatın kurucusu oldu.

Halkı için verdiği mücadele sırasında tutuklanan ve hapis hayatını zor koşullarda sürdüren İzzetbegoviç, 1988 yılının sonunda Yugoslavya hükümetinin "sözlü muhalefet sebebiyle cezalandırılanlara tanınan aftan" yararlanarak serbest kaldı. "Bilge Kral", Bosnalı Müslümanların silahsız bir şekilde savaşla yüzleştikleri İkinci Dünya Savaşı'nda tecrübe edilen durumun tekrarını önlemek için 27 Mart 1990'da bugün de politik yaşamını sürdüren Demokratik Eylem Partisi'ni (SDA) kurdu.

Bosna'da 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaş sırasında ise Boşnaklara liderlik yaptı. Bosna-Hersek halkı, Aliya İzzetbegoviç önderliğinde 21 Kasım 1995 tarihinde imzalanan Dayton Antlaşması ile bağımsız devleti devam ettirmeyi başardı. Halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bırakan Aliya İzzetbegoviç, dünya güçleri tarafından imzalanan bu anlaşma ile bir kez daha Bosna Hersek'in siyasi sınırlarını korudu.

Yokluk içerisinde sürdürülen dillere destan bir bağımsızlık mücadelesine liderlik edern Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihindeki vefatının ardından Saraybosna'da bulunan Kovaçi Şehit Mezarlığı'na defnedildi.


 

Risalehaber.com


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP