NurPlast
16.07.2013 | A+ | A-

Coca Cola'da büyük tehlike

Coca Cola'da büyük tehlike
Coca Cola'da büyük tehlike

 

aliforniya mahkemesi Coca-Cola'nın içindeki kanserojen karamel boya miktarını düşürdü. Bunun üzerine içecek devi sadece Kaliforniya'ya özel bir kola üretti. Türkiye dahil pek çok ülke ise içeriği değiştirilmeyen kolayı tüketmeye devam ediyor.

Koladaki  kanserojen madde  iddiaları   devam  ediyor.  Dünyanın  en  büyük   içecek   firması  olan Coca-Cola içinde bulunan  ve  hayvanlarda kanser yaptığı  belirlenen  "karamel boyası" miktarını sadece  Kaliforniya Eyaleti'nde azalttı. Çünkü Kaliforniya eyaleti yaptığı araştırmalarda "karamel boyası"nın kansere sebep olan bir  kimyasal   olduğunu   ve  bir  kutu   kolada  29 miligramdan fazla bulunmasının kanser riskini artırabileceğini belirtti.

UYARI  LOGOSU OLMALI

Kaliforniya mahkemesi  yetkilileri   kolalı   içeceklerin  12 onsluk kutularında eyalet kanunlarının müsaade ettiği miktarın 5 misli yani 138  mikrogram4 - metil-imidazol yani karamel boyası çıktığını açıkladı. Eyalet kanunlarına göre eğer bir  ürün  bu kadar yüklü kansorejen madde içeriyorsa mutlaka o  üründe  kanser  uyarısı  logosu bulunmalı. Ya da o  üründeki  kansere  neden olan   kimyasal  azaltılarak  piyasaya  sürümeli.

LÖSEMİ YAPIYOR  İDDİASI

Coca-Cola  firması  da içeceğindeki karamel boyasının miktarını azaltarak  piyasaya  sürmeyi tercih  etti. Ancak bu durum diğer ülkeler için geçerli  değilTürkiye   de  dahil olmak üzere pek çok ülkede  kola  kanser yaptığı  iddia  edilen söz konusu karamel boyası miktarı azaltılmadan piyasaya  sürülüyor.  Uzmanlar  aynı kararın  Türkiye ' de   de  uygulanmasını istedi. Amerikan Milli Toksikoloji  Programı 'na göre  koladaki  maddeler hayvanlarda akciğer, karaciğer, tiroit kanserleri ve  lösemiye  yol  açıyor.

DAVA  DEVAM  EDİYOR

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Coca-Cola  yetkilileri  şunları söyledi: " Sadece Kaliforniya'daki üretimde  kullanılan  prosesi  değiştirme  kararı aldık. Onun dışında  dünyada  eski içerik  aynen  devam  ediyor.  Türkiye   de  buna dahildir. Avrupa  Birliği standartlarında sıkıntılı olmayan bir prosesi bilimsel  veriye  dayanmaksızın zararlı  iddiasında  bulunduğu gerekçesiyle yerel  mahkemenin aldığı karara itiraz ettik. Davamız  devam  ediyor. Mahkemenin  sonucunu bekliyoruz."

KANSER YAPMAZ DİYEMEYİZ

Sabahattin Zaim  Üniversitesi   Gıda   Mühendisliği   Bölüm  Başkanı Prof.Dr. Bülent Nazlı Amerika'da bu yönde bir karar alındıysa  ülkemizde   de  aynen uygulanması gerektiğini vurguladı. Nazlı şunları şöyledi: "Hayvanlarda kanser yapıyorsa bu  insanlar  için  de  geçerli. Hayvanlarda kanser yapmıyor  insanda  yapmıyor  demek  mümkün  değil ."

KESİNLİKLE İÇİLMEMELİ

İstanbul   Üniversitesi  (İÜ) Onkoloji  Enstitüsü   Öğretim   Üyesi  Yrd. Doç. Dr.Yavuz Dizdar,  kolanın eski  kola  olmadığını sürekli  değişime  uğratıldığını belirtti. Dizdar, "Amerika'da yasaklandıysa bizde   de  yasaklanmalı. Kesinlikle içilmemeli. Normalde bir bardak  kola  içmek fazla sorun teşkil etmez.  Lakin  bir bardakla sınırlı kalmıyoruz. Tek oturuşta  litrelerce   kola   devirenler  var. Onlarda çok  büyük  sorun"  dedi .

BİZİMKİ CAN DEĞİLMİ?

Göğüs Hastalıkları  Uzmanı  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Amerikalılar'ın canı can da bizimki patlıcan mı, neden bizde de bu kanserojen maddeler azaltılmıyor?" diye sordu. Küçükusta, Center for Science Public Interest (CSPI) adlı kamu yararına çalışan bilim kuruluşu renklendirici olarak kullanılan kanserojen karamel boyasının yasaklanması için FDA' ya (Gıda ve İlaç  Dairesi ) başvurduğunu belirtti.

TÜRKİYE'DE DE YASAKLANSIN

Küçükusta, şunları söyledi: "CSPI, kanser riskinin düşük olmasına rağmen hiçbir besin değerleri olmayan ve sadece kozmetik olarak kullanılan kimyasalın yiyecek ve içeceklerde yeri olmadığını belirtti. Sonuç itibariyle on binlerce insan kanser olduktan sonra 'Karamel hakikaten kanserojenmiş, kullanmayalım' demek mi yoksa kanser yapma ihtimali olan bir maddeyi hiç kimse zarar görmeden hayatımızdan çıkarmak mı doğrudur? Bütün bunları dikkate alarak tıpkı Kaliforniya'de olduğu gibi Türkiye'de de bu madde yasaklanmalı."

Haber 7

 

Kaynak: BugünBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP