NurPlast

Muhabbet Platformu referandum kararını açıkladı

Muhabbet Platformu referandum kararını açıkladı
 Muhabbet Platformu referandum kararını açıkladı

 “Muhabbet Platformu” çatısı altında yer alan Sivil Toplum Kuruluşları 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur'un hakiki talebeleri daima; memleketin birlik ve beraberliğinden yana, millet iradesine saygılı, her türlü vesayet sistemi ile birlikte bütün ihtilallere ve tepeden inmeciliğe karşı, temel insan haklarına, din ve vicdan hürriyetine samimi bir şekilde bağlı bir anlayışa sahip olmuşlardır. Ve bunu da müspet hareket anlayışı içerisinde her zaman ve her vesile ile ortaya koymuşlardır.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu hassas ve hayati dönemde, iç ve dış şer güçlerin ülkemiz ve devletimiz aleyhindeki fütursuzca ve düşmanca tavırları karşısında bir takım yanlış anlaşılma ve iltibasların önüne geçmek, memleketimizin birlik, huzur ve saadetine gücümüz nispetinde katkıda bulunmak amacıyla görüş ve düşüncelerimizi açıklamanın çok önemli ve zaruri bir vazife olduğunun da farkındayız.

Böyle kritik ortam ve ahvalde fikir beyanının demokratik bir hak ve davranış olduğu hususunun Bediüzzaman Hazretlerinin hem bizzat şahsi uygulamalarında, hem de yazmış olduğu eserlerinde açıkça yer aldığını da belirtmek isteriz.

Millet olarak vesayet sistemlerinden, koalisyonlardan, çift başlılıktan, dayatmacılıktan tarif edilemez sıkıntılar yaşadığımız herkesin malumudur. Devlet yönetiminde ve icraatta millet tarafından seçilmiş insanlardan daha fazla olarak, sorumsuzların dayatmalarının acı faturalarını uzun yıllar boyunca hep beraber ödedik.

Atanmışlar, fırsat buldukları her ortanda seçilmişlerin önünde hep engel oldu. Bürokratik oligarşiyi oluşturan ve vesayeti temsil edenler, milletin seçtiği temsilcilerine tepeden bakmayı bir hayat tarzı haline getirdi. Hatta kendi güdümünde saydı, emrinde telakki etti. Vesayet ve güç odakları, milletin seçtiklerine ideolojik olarak ve potansiyel tehlike nazarıyla yaklaştıkları için yasama ve yürütme organlarının çoğu zaman elini kolunu bağladı.

Halkı cahil, sürü ve ikinci sınıf vatandaş olarak gören anlayış “ama” ve “fakatların” arkasına sığınarak kendi vatandaşının en tabi, masum ve demokratik taleplerini karşılamak yerine, bunları suç sayma yolunu tercih etti. Kamusal alan birilerinin tapulu arazisi gibi görüldü. Devlet kurumları, inançları gereği başını örten insanlarımıza yasak bölge olarak ilan edildi. Eşit vatandaşlık, herkes birinci sınıf vatandaş olma tabirleri lafta kaldı, rafa kaldırıldı.

Kısaca yukarıda bir kısmı hatırlatılan olumsuzluk ve haksızlıkların bugün çoğunun düzeltilmiş ve kazanılmış hak olarak uygulanıyor olmasından dolayı memnuniyetimizi ifade ediyor ve daha başka güzel gelişmelerin önünü açmak maksadıyla millet olarak güçlü bir şekilde “Evet” diyerek ses vermemiz gerektiğine inanıyoruz.

İçimizde ve dış ülkelerde hayır propagandası yapanların kimler olduğuna bakılınca dost olduğunu sandığımız, hatta stratejik ortak olarak kabul ettiğimiz devletlerin endişe ve telaşlarına nazar edilince bu “Evet”in önemi daha da artıyor ve netleşiyor.

İmam-ı Şafi hazretlerinin dediği gibi: “Fitne dönemlerinde düşman oklarını takip ediniz. O sizin hedefinizi tayin edecektir.”

Bu düşüncelerle, hakiki hürriyet ve sulh-u umuminin temin ve tesisi, İslâm âleminin ve mazlum ümmetlerin ümit meşalesinin sönmemesi için; vatan, millet ve İslâmiyet adına “Evet” demeyi çok önemli bir vazife olarak görüyor ve bunu kamuoyunun dikkatlerine saygı ile arz ediyoruz.

İTTİHAD EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ-BURSA
BEDİÜZZAMAN PLATFORMU-BURSA
ÜMİTVAR EĞİTİM KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ-İZMİR
KÖPRÜ EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ- GAZİANTEP
HASKUBBE EĞİTİM VE İLMİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ-KONYA
REM –RİSALE EĞİTİM MERKEZİ-ESKİŞEHİR
ZEVE EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ-VAN
NUKÖY AYDINEVLER EĞİTİM VE KÜLTÜR PLATFORMU
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-TİRE
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-NAZİLLİ
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-KAYSERİ
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-SİVAS
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-AYDIN
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-KIRŞEHİR
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-SAKARYA
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERİ-ADIYAMANBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP