NurPlast

Asıl Anlatacak Olan Risaleleriniz Sizi

Mehmet Nuri BİNGÖL

Yazar : Mehmet Nuri BİNGÖL

 “Kardaşım,  vücudum ve hayatımın devamı, bu millet için lâzımdır. Hayatıma kasdetmek isteyenlere karşı, bu can emanetini ‘Emanet Sahibi’nin emri gelmeden teslim edemem. Bu yüzden, yemek yapmak için lüzumlu malzemeyi en çok itimad ettiğin kişilerden almalısın. Biliyorsun, beni on dokuz defa zehirlediler.” diye bir “hâdim”inize derken, istikballer namına endişe volkanları patlıyordu içinizde belki de...

Sizin fıtratınız, zillet ve hakarete tahammül etmezdi. İzzet ve  İslamiyete layık kahramanlık  sizi  bu hâlde bulunmaktan şiddetle menederdi. Böyle bir vaziyete düşünce, karşınızda kim olursa olsun, isterse en zalim bir cebbar, en hunhar bir düşman kumandanı olsa da baş eğmezdiniz. Zulmünü, hunharlığını onun suratına çarpardınız.

Sizi zindana atar, yahut idam sehpasına götürür; bunların hiçbir  ehemmiyeti yok sizin için. Bunların hepsini gördünüz üstelik. Birkaç dakika daha o hunhar kumandanın kalbi, vicdanı zulümkârlığa dayanabilseydi, bugün asılmış ve masumlar zümresine iltihak etmiş olacaktınız.        

Bütün hayatınız  böyle zahmet,  meşakkat, felâket ve musibetle geçti işte. Cemiyetin imanı, saadet ve selameti yolunda nefsinizi, dünyanızı bile feda ettiniz. Buna rağmen  onlara beddua bile etmediniz. Bu sayede  Nur Risaleleri, hiç olmazsa birkaç yüz bin, yahut birkaç milyon kişinin yaklaşık yarım milyon insanın imanını kurtarmağa vesile olmuştu.

Ölmekle yalnız kendinizi kurtaracaktınız ;  hayatta kalıp da zahmet ve meşakkatlere tahammül ederek, bu kadar imanın kurtulmasına hizmet ettiniz. Sonra, Siz cemiyetin iman selameti yolunda Ahiretinizi de feda ettiniz. Daha yüksek manevi makamlara ulaşacakken, daha azıyla iktifa ettiniz yani. 

İnziva tavrına girip de “Hakikat ve İhlas Mesleği”ni teşkil  etmeyerek daha yüksek manevi hazlar alıp Ahiret’teki makamınızı daha yükseltebilirdiniz. Tek istediğiniz Allah’ın rızasıydı, muhabbeti...

Bu satırları, teneffüs ettiğiniz havayı koklayamamışvefatınızdan bir yıl sonra doğduğu için atmosferdeki ıtrınızı kapamamış bir bahtsız yazıyor. Bunlar, hayatınızdaki harikalara  - yaklaşık 35 yıldır hayran, ama hayranlığın üst sınırı idrâk ve izâna erişmek için çabalayan bir kalemin fâni izleri...

... Ve anlıyor, esefle fehmediyor, yaptığı araştırma neticesinde görüyor ki, değil  “nasıl yaşadığınızı” yazmak, onları tam tekmil bilmek ve idrâkten  bile acizdir.

“Bu kalem O’nu nasıl yazsın,  bu zihin O’nu  nasıl kavrasın,  bu havsala  O’nun duruşunu, tavizsiz tavrını, müsbet hareketini nasıl izah etsin?” diye de kendi kendini yeyip bitirmektedir; uykusuz beyni niceden beri zonk zonk atmaktadır.

Bu çalışmayı batı illerinden birine yaptığım yolculuk esnasında  musavvire gücüme silik hatlarla not düştüm.

 Bu çiziktirmenin, yaşadığınız hayatın yanında karakalem ve hatları silik çizgilerden beter bir tasavvur olabileceğini hissederek de  korktum; ama hatırlayınca hem ferahladım, hem de sürurla doldum. 

“VEMA MEDAHTÜ MUHAMMEDİ  BİMEKÁLATÎ, MALA MEDAHTÜ MUHAMMEDİ  Bİ-MAKÁLETİ”

Bu mısralar  ders aldığınız Nebiler Nebisi hakkında söylenmişti ve “ Ben makalelerimle  Muhammed ( asm )’ı methedemedim, ama O’nu (asm)   methetmek makalelerimi güzelleştirdi ve yüceltti.” mealindeydi.

  Bu ifadelerdi zihnime güç, yüreğime cesaret aşılayan ve ötelerin ötesindeki hesap için büyük bir emniyet hissi veren. Hani, “ Alimler Nebi’lerin  varisleridirler.” Hadis’i var ya; bana  bu kıyası yapma imkânını bağışlayan işte oydu.

Eyyühel Üstad! Sizin külliyatlara bile sığmayan fikir, hizmet, mücadele ve rehberliğinizi dile getirmek - biliyorum ki- beni çok çok aşar.  Sizi asıl izah edecek olan  Risaleleriniz ve Nur külliyatınız olacaktır. Yepyeni nesiller sizi anlamak uğrunda ellerinden  geleni yapacaklardır; berzah âleminde kalp rahatlığı içinde  olunuz.


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP