NurPlast

Kültürel miras tahrip ediliyor.

Kültürel miras tahrip ediliyor.

 Yasemin Asan'ın haberi:

Suriye, Mısır, Filistin, Irak gibi bir çok 'Arap baharı'nın yaşandığı Ortadoğu ülkelerinde iç savaş devam ediyor. Bu iç savaşta insanlık dramı yaşanırken de bir taraftan da kültürel miras yok oluyor. Mısır, Irak ve Afganistan ile Bosna Hersek'te yaşanan kültürel soykırımın aynısı şimdi de Ortadoğu ülkelerinde yaşanıyor.

DÜNYA MİRASI HASARLI

20 binden fazla kişinin öldüğü tahmin edilen Suriye iç savaşının bir kurbanı ülkenin kültür mirası oluyor. Çatışmalarda sayısız cami, kilise, müze ve tarihi eser hasar gördü. Ülkenin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 6 kültürel mirastan olan Halep Antik Kenti, Bosra Antik Kenti, Şam Antik Kenti, Crac des Chevaliers ve Qal'at Salah El-Din kaleleri ile 'Çölün Gelini' lakaplı antik Şehir Palmira; roket, tank ve hafif silahlar nedeniyle ağır hasar gördü.

SAVAŞ MEKANI OLDU

Halep'in Ortaçağdan kalan çarşıları yok olmak üzere. Halep'in 1665'te Sultan Murat Calabi tarafından inşa edilen; antik Yunan, Roma, Bizans ve erken İslam dönemlerinden eserlerin bulunduğu müzesi hava saldırısında zarar gördü.

Ulusal Müze yağmalandı

Ocak 2011'de başlayan gösterilerde Kahire'de Mısır Müzesi basılmıştı. Olayarda 2 mumyanın kafası kopartıldı, 10 eser kırıldı. Müzeden çalınan nadide 33 eser arasında Tutankamon koleksiyonundan parçalar da vardı. 3 ay sonra Mısırlı yetkililer müzeden çalınan 12 parçanın bulunduğunu açıklamıştı. Ancak Tutankamon'un altın bir heykelinin tacı ve bacakları kırılmıştı.

Tarihi camiler harabe gibi

ABD işgali ile Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasıyla M.Ö. 2000'li yıllara kadar uzanan Mezopotapya eserlerini barındıran Ulusal Müze olmak üzere müzeleri zarar gördü. İşgal sırasında Irak'tan 15 bin tarihi eser kaçırıldı. Yapılan temaslar sonucu ABD bugüne kadar Irak'a 1200 eser iade etti.

Risale Habar   

Yeni ŞafakBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP