NurPlast
02.09.2013 | A+ | A-

Sonbaharda yeni bir kriz kapıda

Sonbaharda dünyayı etkilemesi beklenen yeni kriz'in Türkiye'deki etkileri nasıl olacak?
Sonbaharda yeni bir kriz kapıda

 Geçtiğimiz hafta açıklanan FED tutanakları sonrası yükselişe geçen dolar 2 TL'nin üzerine çıkararak tarihi zirveye ulaşırken, Suriye'ye olası müdahale planları petrol fiyatlarını da arttırmaya devam ediyor. Uzmanlar ise sonbahara dikkat çekiyor... Peki Türkiye'yi ne gibi riskler bekliyor? İşte cevabı;

Önümüzdeki Sonbahar  ekonomik  açıdan çok  sıcak  geçecek. Amerika  Merkez  Bankası'nın durumu , Avrupa'daki  seçimler  ve kriz halideki ülkeler, Çin'de toplanacak Komünist Partisi Merkez  Kongresi'nde alınacak kararlar ve en önemlisi Suriye'ye yapılması planlanan olası müdahalenin  sonuçları   ekonomik  açıdan bir çok dengeyi  alt  üst edecek.

Ünlü  iktisatçı  Nouriel Roubini  ise  önceki gün bu konuyla alakalı  Projet  Syndicate'de "Sonbaharın Bilinen  Bilinmeyenleri " (Autumn's Known Unknows) başlığıyla bir makale yayınladı. Sabah  Gazetesi'nde Süleyman  Yaşar   ise  bu makaleyi köşesinde yorumladı.

İşte  Yaşar'ın konu ile alakalı o köşe yazısı:

Roubini'ye göre ABD  kaynaklı  "üç bilinen  bilinmeyen " var. Bu  bilinmeyenlerden  ilki ABD  Merkez Bankası'nın varlık alımını azaltmasının miktar ve  zamanı , ikincisi, ABD  Merkez  Bankası'nın başına kimin geleceğinin bilinmemesi oluyor. Üçüncü  bilinmeyen  ABD'nin  borçlanma   limiti . Çünkü Cumhuriyetçiler, borç tavanının artırılmasını engelleyebilir. Yine Roubini'ye göre bu üç bilinmeyenden   ilk  ikisi  piyasaları  etkiledi zaten.

On yıl  vadeli  Amerikan tahvil faizi yüzde1.6'dan yüzde 2.9'a yükseldi.

Bir de Cumhuriyetçilerin borç tavanının artmasını engellemesi ABD'yi temerrüde düşürebilir, diyor Roubini.

Gelelim diğer gelişmiş ülkelerden gelen risklere... Seçimleri Angela Merkel'in kazanması halinde euro bölgesinde Alman politikaları devam edecek. Böylece euro krizinin devam edeceğini söylüyor, Roubini. Euro bölgesindeki politik risklere gelince... Ekonomisi sorunlu ülkeler İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz'de hükümet sorunları yaşanabilecek. Yine Avrupa Merkez Bankası'nın çok küçük ve çok geç adımları kısa ve uzun vadeli faizlerin yükselmesini engelleyemiyor. Dolayısıyla canlı bir büyümeye geçilemiyor Euro bölgesinde. Bu nedenle Avrupa Merkez Bankası'nın büyümeyi canlandıracak radikal bir para politikası izlemesi belirsizlikleri azalabilir. Ve gelişmiş ülkelerden Japonya'nın yapısal reform ve potansiyel büyüme hızına ulaşması için ticari liberalizasyona hız vermesi gerekiyor.

2014'te artması beklenen tüketim vergileri ekonomik toparlanmanın yolunu kesebilir.

Gelelim yükselen ülkelere...

Kasımda Çin'de toplanacak Komünist Partisi Merkez Kongresi ekonominin yatırım önceliğinde mi yoksa tüketim önceliğinde mi büyüyeceğine karar verecek.

Bu önemli karar bir seri reforma neden olacak. Yine ucuz dolar döneminin sona ermesi Çin ve diğer BRICS ülkeleri Rusya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ile Türkiye ve Endonezya'yı etkileyecek.

Roubini'ye göre, bu ülkelerde paralarının serbest düşüşünü önlemek için artırılan faizler büyüme hızını düşürecek.

Ortadoğu'ya gelince...

Suriye'nin ABD tarafından vurulması petrol fiyatlarını yukarı doğru itecek. İsrail-İran nükleer silah gerilimi yine enerji fiyatlarını artıran bir neden olacak. Roubini, bilinmeyenlerin gerçekleşmesi halinde bazıları olumlu etki yapabilir, hatta hasarları düşünülenden az olabilir, diyor.

Roubini'nin bilinmeyenlerini, Türkiye için ele alırsak...

Merkez, faiz artırmayacağını açıklayarak doğru yaptı demek ki. Yine bütçe açığının olmaması ve cari açığın "bir cepten diğer cebe" borçlardan kaynaklanması nedeniyle sonbaharda yaşanacakların Türkiye'ye fazla hasar veremeyeceğini söyleyebiliriz.

Niye söylüyoruz bunu?

Faiz lobisi artmaz diye dursun ağustosta ihracat yüzde 1.4 arttı. Avrupa'ya RO-RO taşıması da yıl başından bugüne yüzde 1.5 arttı. Faiz lobisine bunu da duyurmakta fayda var.

Haber 7

İlgili yazı için tıklayınız!BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP