NurPlast

AB; alkole kısıtlama getirmeye hazırlanıyor

AB; alkole kısıtlama getirmeye hazırlanıyor
AB; alkole kısıtlama getirmeye hazırlanıyor

 AB alkol reklamlarının özellikle gençler ve küçükler üzerindeki etkisiyle, koruma mevzuatının ne derece etkili olduğunu incelemek üzere yeni bir araştırma başlattı


AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, çalışma sonuçlarının 2014 bitiminde elde edileceğini bildirdi.
 
AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Borg: “Avrupa Komisyonu şu anda, televizyon ve çevrimiçi medya bakımından küçüklerin alkol reklamlarına maruz kalmalarıyla ilgili bir çalışma başlatmayı değerlendirmektedir.”
 
Uydu ve internet aracılığıyla artık sınırları da aşan alkol reklamlarının gençler üzerindeki etkisi ve sponsorluklar Avrupa Parlamentosu’nda da yakınma konusu oldu. Konuya ilişkin verilen ve ülkelerdeki alkol tüketimi sorununu yanıtlayan AB Komisyonu yetkilileri, gençlerin alkol reklamlarından nasıl etkilendikleri ve bunu düzenleyen AB mevzuatının yeterli olup olmadığı konusunda başlatılan bir çalışmanın 2014 sonunda tamamlanacağını bildirdiler.
 
MALTALI PARLAMENTER: GENÇLERİ SINIR AŞAN ALKOL REKLAMLARINDAN KORUMALI
 
AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Tonio Borg, Avrupa Parlamentosu’nda Claudette Abela Baldacchino’nun spor karşılaşmalarında alkol reklamlarının azaltılması konusundaki yazılı soru önergesini cevapladı. Baldacchino önergesinde alkol markalarını spora ve kültürel etkinliklere bağlayan sofistike reklam kullanımının pazarlamada giderek artan şekilde kullanıldığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün gençleri alkolden korumak için reklamların azaltılmasını bir strateji olarak benimsediğini kaydeden Baldacchino, “Alkol pazarlama mesajlarının uydu televizyonları ve internet gibi kanallar ve spor ve kültür faaliyeti sponsorlukları aracılığıyla sınırlar ve ülkeaşırı iletimi bazı ülkelerde ciddi bir endişe olarak ortaya çıkıyor. Gençleri bu pazarlama tekniklerine karşı ihtiyatlı bir şekilde koruma yaklaşımı gözönüne alınmalı. DSÖ’nün Küresel Stratejisi gençleri hedefleyen faaliyetlerle bağlantılı tanıtımların yasaklanması ya da kısıtlanmasını tavsiye ediyor” dedi. Baldacchini DSÖ’nün gençleri alkolden uzaklaştırmak hedefinin Avrupa için aynı amaçlı 2012-2020 Eylem Planı’na da yansıdığını hatırlatarak, “Plan, tüm AB üye ülkeleri dahil DSÖ’nün Avrupa’daki 53 üyesi tarafından Eylül 2011’de onaylandı” dedi. Maltalı parlamenter komisyonun alkol üreticilerinin spor ve kültürel faaliyet sponsorluklarıyla ilgili görüşünü ve hangi önlemlerin alınacağını sordu.
 
BORG: AB ALKOLDEN KORUMA STRATEJİSİNİN ANA ÖNCELİĞİ KÜÇÜKLER
 
AB Sağlık Komiseri Borg ise çocuklar ve gençleri korumanın, AB’nin alkolden koruma stratejisinin ana önceliği olduğunu bildirdi. Gönüllü faaliyetlere destek için kurulmuş Alkol ve Sağlık Forumu çerçevesinde ticari iletişim kurallarının güçlendirildiğini ve birkaç üye devletin, izleyicilerin yüzde 30’a kadarki bölümünü küçüklerin oluşturduğu medyada reklamı yasakladığını kaydeden Borg, “Kimi alkol üreticileri de aynı zamanda, sosyal medya dahil, dijital medyada alkol reklamıyla ilgili davranış kurallarını genişlettiler” dedi.
 
 Tonio Borg, Görsel-işitsel Medya Hizmet Direktifi (GİMHD) nin, alkollü içecekler için özellikle küçükleri hedef alan görsel-işitsel ticari iletişimi yasakladığını, direktifin yayınlar ve diğer medya hizmetlerine uygulandığını bildirdi. Üye Devletlerin Direktif’i tutarlı ve Birlik mevzuatıyla uyumlu şekilde uygulamaları gerektiğini kaydeden Borg, “Avrupa Komisyonu şu anda, televizyon ve çevrimiçi medya bakımından küçüklerin alkol reklamlarına maruz kalmalarıyla ilgili bir çalışma başlatmayı değerlendirmektedir” dedi ve İrlandalı parlamenter Jim Higgins’in benzer konudaki soru önergesine göndermede bulundu.
 
İRLANDALI PARLAMENTERİN ALKOL ŞİKAYETİ
 
İrlandalı parlamenter Jim Higgins, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes’in yanıtlaması istemiyle verdiği bir soru önergesinde “İrlanda’da şu andaki alkol sponsorlukları ve reklamlarını yönetecek düzenleme ve kısıtlamaların yokluğuyla bağlantılı artan iç ve sosyal sorunlar itibarıyla” komisyonun yaşanan problemlerin farkında olup olmadığını sordu. Higgins, nasıl düzelmeler yapılacağını, hangi vergilerin konulacağını sordu.
 
 AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kroes ise yanıtında, üye devletlerde alkol reklamlarının sesli ve görsel basındaki reklamlarda binde 8 - yüzde 3 arası yer kapladığını, yapılan denetimlerde çok az Direktif ihlaline rastlandığını bildirdi. Kroes şöyle dedi:
“Ancak, reklam noktalarının yüzde 50’sinden fazlası gibi önemli bir oranı, Görsel-işitsel Medya Hizmet Direktifi ayrıntılı şartları bakımından bir ihlal oluşturmasa da küçükleri cezbedecek unsurlar taşımaktadır. GİMHD’nin alkol reklam şartları uygulamasında İrlanda dahil 22 ülke, kanallar, reklamı yapılan ürünler ve zaman dilimini kapsayan daha katı kurallar getirdi.
 
 Komisyon izleme faaliyetlerinin fayda / maliyet oranını dikkate alırken, özellikle alkollü içeceklerde ticari iletişimin maruz kalma ve tüketim davranışı açısından küçükler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve Direktif’te yer alan kısıtlamaların zaruri korumada ne kadar etkili olduğu konusunda daha fazla araştırma yapmayı kabul etmiştir. Komisyon gerekli araştırmayı bu yıl başlatacak ve sonuçlar 2014 sonu itibarıyla elde edilebilecektir.”

 

Risale AjansBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP